MADÁR
DÍSZMADARAK
KIEGÉSZÍTŐ INFORMÁCIÓK
PAPAGÁJOK
Afrikai papagájok
Amerikai papagájok
Ausztrál papagájok
Ázsiai papagájok
LÁGYEVŐK
MAGEVŐK
Díszpintyek
DÍSZSZÁRNYASOK
DÍSZTYÚKOK
SOLYMÁSZAT
Linkek a témában:
Madaranatomia.lap.hu
MADÁRANATÓMIA: A madarak testfelépítése különleges életmódjuknak, a repülés képességének köszönhetően külön figyelmet érdemel. A madarak anatómiájával, testfelépítésével ismertet meg az oldal részletesen, mely a madarak iránt érdeklődőknek háttértudást biztosít. A madártoll az emberi kultúrában is jelentős szerepet tölt be, a repülés pedig az emberiség örök vágyai közé tartozik.
Madaraszat.lap.hu
MADARÁSZAT: A madártanhoz szorosan kapcsolódó fogalom. A természet- és madárvédelem tartozik legfontosabb célkitűzései közé. A madármegfigyeléstől, madárfotózástól kezdve, a komoly szakmai munkát jelentő madárgyűrűzésig, fajvédelmi tervekig, monitoring kutatásokig, sokfelé tevékenység tartozik a madarászatba. A madárvédelemhez, madarászathoz kapcsolódó szakmai, népszerűsítő linkek is elérhetőek
Madarbaratkert.lap.hu
MADÁRBARÁT KERT: A természetvédelem, és a madárvédelem fontos része, de egyben szemlétmód és hobby is. A körülöttünk lévő szűkebb környezet, a kert oly módon történő kialakítása, hogy ott a vadon élő madarak fészkelőhelyet, táplálékot és vizet találjanak. A növényzet megfelelő kialakításával, a madáretetők, madárodúk, itatók kihelyezésével elősegíthetjük, hogy kertünkben otthonra leljenek a madarak, védve ezzel őket és örömet okozva látványukkal magunknak.
Madareteto.lap.hu
MADÁRETETŐ: a közkedvelt madarak etetésére készített fedett polc v. házikó. A madárvédelem része, hogy a nálunk áttelelő fajoknak - megkönnyítendő a legnehezebb heteket - helyezünk ki ablakba v. kerti etetőbe kiegészítő táplálékot. Az oldalon megismerkedhet a madáretetéshez kapcsolódó ismertekkel, a madáretetőkkel és az etethető táplálékokkal is.
Madarevolucio.lap.hu
MADÁREVOLÚCIÓ: az evolúció az élő anyag keletkezése az élettelenből és változatosságának kialakulása. Az oldal a madarak evolúciójához kapcsolódó linkeket tartalmazza, bemutatva ezzel a madarak kialakulását, fosszíliákat, elméleteket és ellen-elméleteket, valamint a tollas dinoszauruszokat és a korai madarakat is.
Madarfoto.lap.hu
MADÁRFOTÓ: A madárfotózás világszerte elismert és kedvelt tevékenység mára. Az oldalon a művészi madárfotók mellett megtalálhatóak a jelentős, kategorizált madárfotógyűjtemények is, melyek segítenek a madárfajok felismerésében. Számos érdekesség mellett, a digiscopia és a földrészekhez kapcsolódó fotógyűjtemények is helyet kaptak. A madarász-nagyhatalmak fotósait is összegyűjtöttem ezen oldalon.
Madarhang.lap.hu
MADÁRHANG FELVÉTELEK : klf. madarak hangjának rögzítése klf. eszközökkel, a szabad természetben v. emberi környezetben. Jó felvételt csak jó minőségű hangrögzítő berendezéssel lehet készíteni. A madárhang-gyűjtemények kategoziált, kereshető oldalain kívül megtalálhatóak itt, a legnagyobb hangtárak adatai is. A madárhangok rögzítésének technikai és gyakorlati hátteréhez számos link kapcsolódik.
Madarhatarozo.lap.hu
A madárhatározók segítenek a világ mintegy 10.000 madárfaja közti eligazodásban. A madárhatározás mind a kezdő madarászoknak, mind az érdeklődő laikusoknak és profiknak is. A madarak meghatározása sokszor nem egyszerű feladat. Alakjuk, méretük, színük, viselkedésük, röpképük, hangjuk ismerete azonban támpontot nyújthat. Ez a tematikus linkgyűjtemény ehhez nyújt teljeskörű segítséget.
Madaritato.lap.hu
MADÁRITATÓ, MADÁRFÜRDŐ: A madaraknak élettanilag igen fontos a víz. A természetben, de főleg a városi környezetben egyre kevesebb helyen találnak természetes vízforrásra, vízlelőhelyre a madarak. A madárbarát kert fontos kelléke a madáritató- madárfürdő. Biztosítsunk vizet a kerti madaraknak! Készítési tanácsok, tippek ötletek, szakmai háttér, madáritató forgalmazók az oldalon.
Madarodu.lap.hu
MADÁRODÚ: leggyakrabban fák törzsében v. vastagabb ágaiban kialakult természetes üreg. Ezeket az esőtől védett bemélyedéseket madarak közül is számos faj előszeretettel veszi igénybe pihenésre, sőt, a következő nemzedékek védelmére, felneveléséhez, ill. téli búvóhelynek. Megfelelő mennyiségű természetes odú hiányában, mesterséges odúk készítésével, elhelyzésével segíthetjük a madarakat.
Madarpark.lap.hu
MADÁRPARK: A világ szinte minden táján találhatóak madárparkok, illetve állatkertek, melyek jelentős madárgyűjteménnyel rendelkeznek. A magyarszági madárparkokon kívül helyet kapott az oldalon országonként felsorolva, rendszerezve az összes jelentős intézmény. Kiegészítésként néhány természetes, védett terület is, melyeket meglátogatva jelentős madárfaunát ismerhetünk meg.
Madartan.lap.hu
MADÁRTAN, ORNITOLÓGIA: A biológiának a madarakkal foglalkozó tudományága. A madarakra irányuló tudományos és gyakorlati tevékenység ma két fő területen érvényesül, a madártan és a madárvédelem terén.E tudományágat legtöbb országban rendszerint néhány hivatásos ornitológus és a köréjük gyülekező amatőr kutatók és madártani megfigyelők széles tábora műveli.
Madarvonulas.lap.hu
MADÁRVONULÁS: Madarak millió kelnek útra az évek során, hogy az évszakok változásával máshol keressenek maguknak táplálékot, fészkelőhelyet, jobb életfeltételeket. A madárvonulás típusait, a vonulási útvonalak rendszerét, a vonulás időzítését, a tájékozódás mikéntjét, az időjárás és madárvonulás viszonyrendszerét a madárvonulás kutatási módszereit ismerhetjük meg.
Diszmadar.lap.hu
DÍSZMADÁR: kedvtelésből tartott madár. 1. kitenyésztett fajták, változatok, amelyeket nem gazdasági haszon nyerése céljából, hanem a maga gyönyörködtetésére hozott létre az ember. Ezek a szabad természetben nem fordulnak elő.
Diszmadar-avicultura.lap.hu
AVICULTURA: a díszmadártartás és tenyésztés újfajta szemléleti módja, mely tudományos megfigyeléseket, eredményeket is felhasznál. Ezek segítségével a díszmadarakkal kapcsolatos ismereteket felhasználva magasfokú, több tudományágat is érintő, illetve a korszerű tartási és tenyésztési ismeretekre támaszkodó tevékenységet, szemléletmódot takarja e fogalom.
Diszmadar-magazin.lap.hu
DÍSZMADÁR-MAGAZIN Az oldalon a világ összes tájáról összegyűjtött ornitológiai, madarász, illetv díszmadártartással kapcsolatos magazinokkal találkozhat. Kategorizálva az online és offline megjelenés szerint. A magazinokon túl a témához kapcsolódó hírlevek / newsletters/, értesítők /journals, bulletins/ is szerepelnek az odalon, közel teljessé téve a kínálatot a friss madarász, díszmadaras információkra vágyóknak.
Kalitka.lap.hu
KALITKA, kalit: madár(ak) v. kisebb állatok elhelyezésére és tartására szolgáló, körben v. csak egy oldalán (ládakalit) rácsozott, ill. vesszőből font szerkezet, mozgatható házikó. A kalitkák több féle anyagból és funkcióra készülhetnek. Az oldalon a kalitkákon kívül megtalálhatóak az antik kalitkák, kalitka kellékek, odúk, felszerelések, a papagáj jétékokkal foglalkozó oldalak is.
Keltetes.lap.hu
KELTETŐGÉP: a mesterséges keltetés eszköze, melyben az ember a tojás aktív életfolyamatait beindítja, az embrió fejlődéséhez a feltételeket biztosítja. Valójában a kotlóst helyettesíti. Az oldalon a keltetőgépeken kívül, a keltetés folyamatához is talál linkeket.
Ropde.lap.hu
RÖPDE, VOLIER: madarak tartására szolgáló, részben v. teljes egészében ráccsal, ill. drótfonattal lerekesztett térrészlet épületben v. parkban, udvarban. A díszmadártartás eme fontos kellékei között segít eligazodni az oldal a röpdéken keresztül a telelővolierekig. A röpde építéshez és védelemhez szükséges információk is megtalálhatóak itt.
Tyukol.lap.hu
TYÚKÓL: a dísztyúkok, díszszárnyasok tartására szolgáló részben zárt építmény, mely kiegészülhet szabadtéri kifutóval is. Elsősorban a háztáji tyúk- és dísztyúktartók, díszszárnyas tartók nélkülözhetetlen kelléke. Az oldalon hasznos tippek, tervrajzok illetve tyúkól gyártók forgalmazók is megtalálhatóak. A tyúkól építéshez szükséges technológiák, anyagok illetve a lakóik védelmét szolgáló eszközök, kellékek.
Afrikaipapagajfajok.lap.hu
AFRIKA- az Óvilág trópusa, de száraz területei is rendkívül kiterjedtek. Az egyenlítői területek nyirkos esőerdői az ember számára áthatolhatatlan sűrűséget alkotnak.Nem csoda, hogy Afrika hallatán a madarak iránt érdeklődő emberben magasra ágaskodik a kíváncsiság. Itt élnek a jákó papagájok, a törpepapagájok, a vázapapagájok és hosszúszárnyú papagájok is. E papagájokról tájékoztat a linkgyűjtemény.
Agapornis.lap.hu
AGAPORNIS, TÖRPEPAPAGÁJOK: a valódi papagájok alcsaládjának egyik nemzetsége, a törpepapagájok (Unzertrennlicher). Kizárólag Afrikában és a hozzá tartozó Madagaszkáron előforduló rövid farkú, zömök, a hullámos papagájnál valamivel testesebb, de rövidebb farkú, az erdőségekben élő, lomblakó papagájok családja. Ezen a néven már több, mint 200 esztendeje nagy népszerűségnek örvendenek Európában.
Jakopapagaj.lap.hu
JÁKÓ PAPAGÁJ v. szürke papagáj (Psittacus erithacus - Graupapagei - Grey Parrot): eredeti élőhelye Nyugat- és Közép-Afrika, keleten egészen a Csád-tóig terjed. A madártartók egyik kedvence, intelligenciájával, beszédkészségével emelkedik ki a díszmadárként tartott papagájok közül. Leírások, fotók.
Amerikaipapagajfajok.lap.hu
PAPAGÁJ ALKATÚAK (PSITTACIFORMES - Parrots and Relatives): a madarak egyik rendje, a többitől élesen elkülönült csoport. A velük kapcsolatos számos tévhit közül az egyik, hogy trópusi madarak. Az amerikai papagájfajok többsége azonban valóban trópusi faj, a róluk való tájékozódást segíti ez az oldal. Legismertebbek közülük az arapapagájok, de számos kevésbé ismert fajjal is megismerkedhetünk.
Amazonpapagaj.lap.hu
AMAZON PAPAGÁJOK (Amazona - Amazone): közép- és dél-amerikai papagájnemzetség 26 fajjal. A nevüket az első feltalálási helytől, az Amazonas folyam mellékétől származtathatjuk. Magevő papagájok nemzetsége az Antillákról, Közép- és Dél-Amerikából. Néhány faj areája felnyúlik Mexikóba. A tollazatukban a zöld szín az uralkodó, méretüket tekintve a papagájok között középnagyok.
Arapapagaj.lap.hu
ARAPAPAGÁJOK: összefoglaló név, mely alatt a tudományos rendszertanban a valódi papagájok alcsaládjában három nemzetség fajait különítik el: a valódi arákat /latinul Ara/, a kékarákat a még élő 3 fajjal (Anodorhynhus) és a Spix-kékarát (Cyanopsitta). A valódi arákhoz ma már csak tizenhárom, 32-100 cm nagyság közötti faj tartozik, mert számos korábban leírt fajból hírmondó sem maradt.
Aratinga.lap.hu
ARATINGA (Aratinga - Keilschwanzsittich - Conure): a valódi papagájok alcsaládjának egyik népes nemzetsége, az ékfarkú papagájok 22 faj (Grahlnál 18 faj) számos alfajával. A régi rendszerekben az alcsalád (Conurinae) rangján. A nemzetség latin neve utal az ide tartozó, szintén dél- és közép-amerikai papagájoknak a valódi arákkal való rokonságára, és a hozzájuk való hasonlatosságukra.
Forpus.lap.hu
VERÉBPAPAGÁJOK (Forpus - Sperlingspapagei - Parrotlet): nemzetség, mely a valódi papagájok alcsaládjának szokatlanul kicsiny, 12-14,5 cm nagyságú fajait öleli fel. A tollazat itt döntő részben zöld színű. A fajokra közép- és dél-amerikai areák jellemzőek, de néhány előfordul Mexikóban is. Az oldal az ide tartozó összes fajjal megismertet, a tenyésztési tartási információkkal kiegészítve.
Pionus.lap.hu
PIROSFARÚ PAPAGÁJOK (Pionus - Rotsteisspapageien): dél-amerikai papagájnemzetség. A Pionus nemzetség tagjai külsőre nagy hasonlatosságot mutatnak az amazon papagájokkal, de ezek kisebbek és a tollazatukban kevesebb a zöld. Megismerhetjük az ibolyapapagájt, a feketefülű papagájt, a fehérfejű papagájt, a fényszárnyú papagájt, fotókon, leírásokon és fajoldalakon keresztül.
Pyrrhura.lap.hu
VÖRÖSFARKÚ PAPAGÁJOK nemzetsége (Pyrrhura - Rotschwanzsittich): a valódi papagájok egyik nemzetsége 18 fajjal és számos alfajjal. Néhány kivételtől eltekintve vörösfarkú madarak tartoznak ide. Jellemzően gyors a röptük, élénk a mozgásuk. A hangjuk éles, de gyorsan szelídülnek, amikor is már csak az idegen láttán hangoskodnak. Nem túlzottan igényesek. Méltán kedveltek tehát a papagátartóknál.
Ausztralpapagajfajok.lap.hu
AUSZTRÁLIAI PAPAGÁJOK: rendszertani szempontból nagyon változatos fajok a Psittaciformes rend mindhárom családjából. Összességében az ausztráliai papagájok között vannak viszonylag szolidabb tollazatúak, mások színpompásak v. a bóbitájukkal hívják fel magukra a figyelmet. Némelyik a hangutánzóképességével kelt feltűnést. Ennek köszönhető, hogy számos fajt díszállatként Európába hoztak.
Hullamospapagaj.lap.hu
HULLÁMOS PAPAGÁJ (Melopsittacus undulatus - Wellensittich - Budgerigar): őshazája Ausztrália, ahol a legkisebb és a legelterjedtebb monotipikus papagájfaj. A sűrű erdőségek kivételével mindenütt fellelhető, még a legszárazabb területeken is. A leggyakrabban tartott papagájfajta, a genetikai, tartási ismereteken kívül a világon fellelhető egyesületek és tenyésztők többsége is megtalálható itt.
Kakadu.lap.hu
KAKADUFÉLÉK (CACATUIDAE - Kakatoe - Cockatoos): kizárólag Ausztráliában és az ötödik kontinens szigetvilágán előforduló, a papagáj alkatúak rendjébe tartozó család. Izgalmi állapotban a bóbitájukat legyezőszerűen felállítják és szörnyű rikácsolásba kezdenek. Számos faj képviselőit tenyésztik, tartják az európai madarászok. Az oldalon az összes fajjal megismerkedhet.
Loripapagaj.lap.hu
LÓRIPAPAGÁJOK (Loriinae v. Trichoglossinae): más néven ecsetnyelvű papagájok alcsaládja a papagáj alkatúak rendjében, a papagájfélék családjában (másutt az önálló család rangján) 11 (másutt 13) nemzetséggel, 55 fajjal és 134 alfajjal. A rendszerezők között abban nincs vita, hogy valamennyi faj rendkívül gazdag alfajokban. A bohókás természetű lórik összes faját feldolgozza az oldal.
Nemespapagaj.lap.hu
NEMESPAPAGÁJ v. edelpapagáj (Eclectus v. Lorius roratus - Edelpapagei - Eclectus Parrot): monotipikus nemzetség faja az Indonéz szigetvilágban. A hímek mindenütt alapvetően egységes zöld tollazatúak, e zöld jellegzetes fűzöld, szép bársonyos fényű. Ezek a csodálatos papagájok mára gyakran előfordulnak díszmadártenyészetekben. Róluk kaphatunk teljes képet erről az oldalról kiindulva.
Neophema.lap.hu
FŰPAPAGÁJOK (Neophema - Gras- v. Ziersittiche - Parrot): Ausztráliában honos papagáj nemzetség 6 (régen 7) fajjal. Európai madártartóknál a vadon élő fajok domesztikált populációjából láthatók példányok, melyek könnyed, fecskeszerű repülésük, csendes, halk és kellemes hangjuk, abszolút békés természetük miatt népszerűek. A fajokról, tartásukról, tenyésztésükről számos oldal tájékoztat.
Nesztorpapagaj.lap.hu
NESZTORPAPAGÁJOK (Nestorinae - Nestorpapageien): új-zélandi, középnagy papagájfélék alcsaládja. A nevük a görög mitológia egyik királyára, Nesztórra utal. A csőrűk oldalról lapított, a felső káva hegye előtt fogszerű bemetszés található. Az alsó káva csaknem egyenes. Jó gyaloglók, gyümölcsöket, rovarokat, gyökereket, gumókat fogyasztanak. Alkonyatkor élénkek. Képviselőjük a kaka és a kea.
Nimfapapagaj.lap.hu
NIMFAPAPAGÁJ (Nymphicus hollandicus /régen: Callipsittacus Novae-Hollandiae v. Leptolophus novae-hollandiae/ - Nymphensittich - Cockatiel): eredeti élőhelyét Ausztráliában találjuk, a kontinens középső és nyugati sztyeppéin, ahol ez a látványos, a kakaduk családjába tartozó papagáj nagy csapatokban él, s fák odvaiba fészkel. Igen gyakori díszmadár: fotók , tenyésztés, genetika és tenyésztők.
Rozellapapagaj.lap.hu
ROZELLÁK (Platycercus - Plattschweifsittich): papagáj nemzetség 8 (mások szerint 6) fajjal. 26-36 cm nagyságú madarak tartoznak ide, valamennyi ausztráliai, kék, sárga v. fehér barkóval. A szárny feketével tüzdelt (kivéve a sárgahasú rozella), a fiókszárny és a szárnyél mindig kék. A csőr szürkés. Legismertebb képviselőik a rozellapapagáj, a pennantpapapagáj, a stanley- papagáj.
Azsiaipapagajfajok.lap.hu
ÁZSIAI PAPAGÁJOK (Psittacula - Asiatische Sittiche): a németeknél az állatrendszertantól és a valódi élőhelyektől függetlenül külön, e néven szoktál emlegetni a sándor- v. edelpapagájokat. Számos fajuk megtalálható európai tenyészetekben, s ma már gyakoriak Magyarországon is. Az oldalon a ritkább fajokról is sok hasznos információ szerezhető.
Lagyevok.lap.hu
LÁGYEVŐK: a gyümölcs- és rovarevő díszmadarak fő tápláléka fogságban az ún. lágyeleség, minek után ezeket a rendszertanilag kusza csoportba tartozó madarakat - timáliák, mézevők, seregélyek, bajszosmadarak, poszáták, rigók, gyümölcsevő madarak stb. - a hobbisták nemes egyszerűséggel lágyevőknek nevezték el.
Csicsorke.lap.hu
CSICSÖRKÉK: nemzetség (Serinus) a pintyfélék családjában, 44-46 fajjal. Kicsiny, rövid, vastag és tompa hegyű csőr jellemzi őket. A tollazatuk leginkább sárgával díszített barnásszürke. Afrikában, Európában, Kis- és Közép-Ázsiában fordulnak elő, egészen Ény-Indiáig.Legismertebb fajuk a kanárimadár, amely háziasítva az egyik legkedveltebb díszmadár. Egyes fajok magyar elnevezésében a csicsörke név helyett szerepelhet a csíz, kanáricsíz, pinty szó is.
Magevok.lap.hu
MAGEVŐ MADARAK: zömében növények félérett, érett magvaival táplálkozó madarak. Ennek megfelelően a csőrük rendszerint erős és vaskos. Az öt földrész mindegyikén előfordulnak, s minthogy a földrészek flórája egymástól eltérő, teljesen magától értetődő, hogy nem azonos magvakat keresnek, szeretnek, szoktak meg a természetes élőhelyükön. Szövőmadarak, vidák, kardinálisok, pintyek, csízek, stb.
Diszpinty.lap.hu
DÍSZPINTYFÉLÉK (ESTRILDIDAE): család a veréb, ill. az énekesmadár alkatúak rendjében 8-17 cm közötti fajokkal. Más rendszerekben a szövőpintyek alcsaládja. A nevüket a díszes tollazatukról és a pintyszerű alkatukról kapták. Számos jelből arra lehet következtetni, hogy a család valószínűleg Afrikában keletkezett, ahonnan több hullámban terjedtek szét az óvilág szinte minden melegebb területére.
Diszpintyfajok.lap.hu
DÍSZPINTY FAJOK: A legismertebb díszpintyfajokat, - ausztrál díszpintyek, afrikai díszpintyek -általánosan és fajonként is feldolgozó oldal, melynek segítségével mind a szakirodalmi háttér, mind a faismerethez szükséges fotók, hangok, videók elérhetővé válnak. Hangsúlyosan szerepelnek a gyakrabban tartott, elterjedtebb fajok az oldalon, de ritkaságokról is rengeteg hasznos információ elérhető.
Gouldamandina.lap.hu
GOULD-AMANDINA (Chloebia gouldiae - Gouldsamadine - Gouldian Finch): ennek a díszpintyek családjába tartozó madárnak az eredeti élőhelye Észak-Ausztrália. John Gould a feleségének ajánlotta ezt a pompás madarat, s először Lady Gould's Amandine vagyis Gould asszony amandinája néven írták le. Mire 1887-ben elhozták Európába az első példányokat, már Gould-amandinára rövidült a neve.
Rizspinty.lap.hu
RIZSPINTY (Padda oryzivora - Reisfink - Java Sparrow): eredetileg Jáván és Bali szigetén őshonos díszpintyféle, de miután rendkívül tetszetős és szívós madár, már több, mint 400 éve tartják díszmadárként. Ennek folytán távoli tájakra eljutott.
Zebrapinty.lap.hu
ZEBRAPINTY (Poephila v. Taeniopygia guttata): e névvel a köztudatba a legismertebb díszpintyfaj vonult be. A zebrapintyet már több mint 250 éve ismerik az európai madártartók. Tenyésztése során számos színváltozata jelent meg. A zebrapinty nagyon igénytelen, ezért a kezdők és a gyerekek madara. Erről az igen gyakori madárról: leírások, anatómia, színmutációk, genetika, tartás, tenyésztés, stb.
Diszszarnyas.lap.hu
DÍSZSZÁRNYAS: Tágan értelmezve mindazok a növényevő madarak (a galambok nélkül), amelyeket az ember házasított, s az udvarában v. a kertje egy lekerített részében tart, nevel. Az oldaon megismerkedhetnek a fürjfélékkel, fogolyfélékkel, fajdokkal, gyöngytyúkokkal, pávákkal, darvakkal, pulykákkal, tragopánokkal, fácánokkal. Számtalan olyan fajjal melyeket világszerte díszszárnyasként tartanak.
Diszfacan.lap.hu
DÍSZFÁCÁNOK, FÁCÁNFÉLÉK (PHASIANIDAE - Fasanen - Pheasants and Grouse): a tyúk alkatúak rendjébe tartozó, fajokban leggazdagabb család. Színpompás és viszonylag egyszerű tollazatú, közepes v. nagytestű madarakat ölel fel ez a rendszertani egység. A díszfácánok nem gazdasági hasznuk, hanem szépségük miatt tartott, ill. Európába hozott vagy háziasított fácánfélék.
Viziszarnyas.lap.hu
VÍZISZÁRNYASOK : a vízimadarak széleskörű csoportjának legismertebbjei, a lúd alkatúak rendjébe tartozó, ember áltl tartott madarak (récék, hattyúk, ludak) gyűjtőneve. A díszmadárként tartott ludak és récék mellett, itt megismerhetőek a flamingók, hattyúfajok, valamint a domesztikált récék és ludak is. Kapcsolódnak a tartásukhoz, egészségvédelmükhöz, tenyésztésükhöz elengedhetetlen információk is.
Disztyuk.lap.hu
DÍSZTYÚKOK: A házityúk (Gallus gallus f. domesticus): a tyúk alkatúak rendjében, a fácánfélék (Phasianidae) családjába tartozó, a legáltalánosabban elterjedt és legrégebben háziasított madarunk. Korunkra 500-nál több fajtát és azok számos változatát (a házityúk 77 /mások szerint száznál több/ színváltozatát jegyzi a sztenderd) jelzik a szakkönyvek. A dísztyúkokhoz kapcsolódó háttérinformációk tudásbázisa.
Dísztyukfajtak.lap.hu
DÍSZTYÚKFAJTÁK: Az oldal fajtánként bemutatja a dísztyúkok főbb csoportjainak tagjait: a tojó fajtákat, a húsfajtákat, a törpe- és kistermetű fajtákat, a dísz- és hosszúfarkú fajtákat. Helyet kapott az oldalon a különleges viador fajtacsoport és a magyar fajták csoportja is. A fajtákhoz kapcsolódó szervezetek, klubok, klubok is helyet kapnak az oldalon, a kapcsolódó információk mellett, rengeteg fotóval együtt.
Solymaszat.lap.hu
SOLYMÁSZAT: Sólyom illetve más ragadozómadár idomítása, illetve velük való vadászat. Már az ősi kultúrákban is alkalmazott vadászati technika. Az idomítás és a vadászat, a tenyésztés a madár tiszteletén, szeretetén alapul. Az oldalon megtalálhatóak a legfontosabb solymászati ismeretek, szövetségek, tenyésztők, felszerelés forgalmazók, solymászatok oldalai.
Meghatározás
MADÁRHANG: Madárhang-felvételek : madarak hangjának rögzítése klf. eszközökkel, a természetben v. emberi környezetben. Jó felvételt csak jó minőségű hangrögzítő berendezéssel lehet készíteni. A madárhang-gyűjtemények kategoziált, kereshető oldalain kívül megtalálhatóak itt, a legnagyobb hangtárak adatai is. A madárhangok rögzítésének technikai és gyakorlati hátteréhez számos link kapcsolódik